Litera Ć

ĆMIELOWSKI JAN, mieszkaniec Mielca, uczestnik powstania styczniowego 1863 r. Walczył w oddziale płk. Dionizego Czachowskiego i został ranny w nogę w bitwie z wojskiem rosyjskim pod Rybnicą (w Kieleckiem) 20 X 1863 r.

ĆWIĄKAŁA FRANCISZEK, urodzony 6 II 1952 r. we Wrocławiu, syn Edwarda i Bronisławy z domu Kampinos. Zamieszkały w Mielcu. Absolwent Technikum Mechanicznego (specjalność: obróbka skrawaniem) w Mielcu. Pracował w WSK „PZL-Mielec do 1993 r., z dwuletnią przerwą na kontrakt zagraniczny, a następnie w mieleckiej Fabryce Samochodów „GEPARD” i KIRHAM-MOTOR-SPORT. Od 1973 r. jest członkiem Klubu Honorowych Dawców Krwi im. J. Aleksandrowicza przy WSK „PZL-Mielec”. Do 2000 r. oddał 32 500 ml krwi.

ĆWIĘKA ANNA PATRICIA urodzona 4 XII 1989 r. w Walnut Creek (USA), córka Mieczysława i Krystyny z domu Piszczek. Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Mielcu, maturę zdała w 2008 r. W konkursie ogólnopolskim wygrała indeks i stypendium naukowe w Warszawskiej Szkole Filmowej Bogusława Lindy i Macieja Ślesickiego. Studia na Wydziale Aktorskim tej uczelni ukończyła w 2010 r. Uzyskała także dyplom Społecznej Akademii Nauk – Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna (specjalizacja telewizyjna). Uczestniczyła w wielu warsztatach specjalistycznych, m.in. telewizyjnych, radiowych, prasowych, pantomimicznych i piosenkarskich oraz obozie konno-szermierczym i kaskaderskim. W czasie studiów w WSF zagrała w sztukach teatralnych: *2008 r. – Złoty chłopak Cliford Odets, rola: Lorna (reż. Krzysztof Rogulski), *2009 r. – Przerwana lekcja muzyki Susanny Keysen, rola: Susanna (reż. Elżbieta Słoboda), Tramwaj zwany pożądaniem Tenessee Wiliams, rola: Blanche (reż. Elżbieta Słoboda), *2010 r. – Idiota Fiodora Dostojewskiego, rola: Agłaja (reż. Andrzej Domalik), Hamlet Wiliama Szekspira, rola: Ofelia (rez. Andrzej Domalik), Damska toaleta Rudolfo Santany, rola: Dilka (reż. Elżbieta Słoboda, Małgorzata Łazarkiewicz), Cokolwiek się zdarzy, kocham cię Przemysława Wojcieszka, rola: Magda (reż. E. Słoboda), Top Girls Caryl Churchill, rola: Joyce (rez. E. Słoboda) i Blask życia Rebeca Gilman, rola: Lisa (reż. E. Słoboda). Grała również w filmach: *2010 r.: Usta usta (rola: Dziewczyna) – TVN, Malanowski i partnerzy (rola: Sara Kołodziejczyk) – Polsat, Knorr (rola: Góralka), Oni nielegalni – Jolanta R., *2011 r.: Na dobre i na złe (rola: pielęgniarka Kinga) – TVP 2, Sędzia Anna Maria Wesołowska (rola: Protokolantka Ania) – TVN, M jak Miłość (rola: Nadia) – TVP 2, Prosto w serce (rola: Kasjerka) – TVN, Głęboka cisza (rola: Monika Zawadzka) – Danten-film, *2012 r.: Barwy szczęścia (rola: Klientka) – TVP 2, M jak Miłość (rola: Aneta) – TVP 2, Na Wspólnej (rola: Natalia) – TVN. *2013 r.: Na dobre i złe (rola: pielęgniarka Kinga), Barwy szczęścia (rola: klientka fitness-clubu). *2014 r.: Na dobre i złe (rola: pielęgniarka Kinga), Barwy szczęścia (rola: klientka fitness-clubu). *2015 r.: Na dobre i złe (rola: pielęgniarka Kinga), Barwy szczęścia (rola: klientka fitness-clubu), Na sygnale (rola: pielęgniarka). Ponadto: do 2019 r. Na Wspólnej (2 role: Natalia, recepcjonistka) i do 2019 r. Klan (rola: pielęgniarka w Centrum Medycznym „El-Med”).

ĆWIĘKA AGATA MARIA (z domu CZERWIŃSKA), urodzona 2 II 1971 r. w Mielcu, córka Teodora i Florentyny z domu Bratek. Absolwentka Liceum Medycznego w Mielcu z maturą w 1991 r. Rada Pedagogiczna LM nadała jej Odznakę „Wyróżniona za Pracę Społeczną”. W latach 1996-2000 pracowała jako pielęgniarka w Lokalnym Domu Pomocy Społecznej w Mielcu. Równocześnie studiowała na Wydziale Prawa i Administracji (kierunek: administracja) Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Filia w Rzeszowie i w 2001 r. otrzymała tytuł magistra, a następnie ukończyła studia podyplomowe na kierunku: organizacja pomocy społecznej w Uniwersytecie Rzeszowskim. W latach 2000-2001 pełniła funkcję kierownika działu opiekuńczo-terapeutycznego w mieleckim Domu Pomocy Społecznej. W 2001 r. została zastępcą dyrektora Domu Pomocy Społecznej i na tym stanowisku pracowała do 2015 r. Podnosząc swoje kwalifikacje, w Wyższej Szkole Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie ukończyła studia licencjackie na kierunku: nauki o rodzinie, specjalność: praca socjalna. W 2016 r. powierzono jej funkcję naczelnika Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Mielcu. Angażuje się społecznie, m.in. od 2011 r. jest przewodniczącą Rady Rodziców Zespołu Szkół w Podleszanach. Od 2015 r. jest członkiem Mieleckiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Mielcu jako przedstawiciel Prezydenta Miasta Mielca.

ĆWIĘKAŁA TADEUSZ, urodzony 20 I 1935 r. w Zakopanem, syn Władysława i Marii z domu Dzik. W latach pięćdziesiątych przybył do Mielca i został zatrudniony w WSK oraz przyjęty do sekcji siatkówki „Stali”. Grając w jej barwach, przyczynił się do awansu do II ligi w 1957 r., a następnie awansu do ekstraklasy w 1959 r. Później kilkakrotnie doznawał goryczy spadku do II ligi oraz radości z kolejnych awansów do ekstraklasy i zdobycia kilku cennych trofeów, m.in. Pucharu CRZZ w 1960 r. Karierę wyczynową skończył w 1970 r. W późniejszych latach prowadził usługi transportowe (taxi) i prywatną działalność gospodarczą. Zmarł 27 II 1998 r. Pochowany na cmentarzu komunalnym w Mielcu.

ĆWIK BARTOSZ JACEK, urodzony 16 II 1987 r. w Mielcu, syn Janusza i Anny z Modelskich. Absolwent Technikum Samochodowego w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu. Trial rowerowy – konkurencję kolarską polegającą na pokonywaniu naturalnych i sztucznych przeszkód rowerem – zaczął uprawiać w 2004 r. jako członek sekcji kolarskiej „Go – Ride” w ramach Automobilklubu Mieleckiego. W latach 2005-2007 był członkiem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. W tym czasie drużyna „Sokoła” w składzie: Bartosz Ćwik, Łukasz Szczęsny, Maciej Maruszak, Mateusz Mulica, Kornel Krawczyk i Sylwia Przetacznik dwukrotnie (2006, 2007) zdobyła brązowe medale na Drużynowych Mistrzostwach Polski w Trialu Rowerowym. W 2007 r. na Mistrzostwach Polski indywidualnie w kategorii „Elita 26” zdobył 4. miejsce i zadebiutował w reprezentacji Polski na Mistrzostwach Europy w Trialu Rowerowym w Książu. Od 2008 r. jest zawodnikiem Stowarzyszenia Kolarskiego Stal Mielec i kolarzem Teamu koxx.pl – francuskiego producenta rowerów. W czasie Indywidualnych Mistrzostw Polski – 2008 w Świdniku w kategorii „Elita 26” zdobył srebrny medal. Ponadto wielokrotnie stawał na podium zawodów trialowych w krajowej i międzynarodowej obsadzie. Dla spopularyzowania trialu rowerowego od 2006 r. wraz z ojcem (byłym lekkoatletą – biegaczem Stali Mielec) w czasie wakacji prowadził cykl zajęć dla dzieci i młodzieży „Wakacje z trialem”. Bierze też udział w pokazach oraz spotkaniach, których celem jest propagowanie bezpiecznej jazdy na rowerze. Startował w trialu kolarskim, jako zawodnik Stowarzyszenia Kolarskiego Stal Mielec i reprezentant Polski. Osiągnięcia: *2009 r. – Międzynarodowe Zawody Silesia Cup Trial (Katowice) – 2. miejsce, Underground Trial Challange (Zabrze) – 1. miejsce; *2010 r. – Mistrzostwa Polski (Świdnik) – wicemistrzostwo Polski w kategorii Elita 26, Silesia Cup Trial (Katowice) – 2. miejsce, Hitachi Cup Trial (Mielec) – 1. miejsce w kategorii Elita 26, Puchar Europy, runda finałowa (Sucha Beskidzka) – 4. miejsce, Drużynowe Mistrzostwa Polski – 3. miejsce (w drużynie Stal Mielec); *2011 r. – Mistrzostwa Polski (Sucha Beskidzka) – III miejsce i tytuł II wicemistrza Polski w kategorii Elita 26, Puchar Świata w Trialu (Książ koło Wałbrzycha) – 21. miejsce; *2012 r. – Mistrzostwa Polski (Tarnawa i Stryszów) – 5. miejsce w kategorii Elita, I runda Drużynowych Mistrzostw Polski (Myślenice) – 3. miejsce w kategorii Elita i 3. miejsce drużynowo (Stal Mielec), II runda Drużynowych Mistrzostw Polski (Zawoja) – 3. miejsce w kategorii Elita i 4. miejsce drużynowo (Stal Mielec).

ĆWIKLIŃSKIEJ MIECZYSŁAWY (ULICA), jedna z dłuższych ulic (621 m) na terenie Górki Wojsławskiej, na osiedlu Wolności. Biegnie od ul. J. Korczaka, pomiędzy domami jednorodzinnymi, do ul. J. Korczaka po linii zbliżonej kształtem do litery F. Stoją przy niej niewielkie, ale ważne obiekty – kapliczka Matki Bożej i obelisk upamiętniający ofiary hitlerowskiej akcji odwetowej. Status ulicy i nazwę otrzymała w 1973 r., ale istniała znacznie wcześniej. W 2012 r. wykonano remont ulicy, w ramach którego położono nową nawierzchnię asfaltową i chodniki z płytek betonowych.

Jej patronką jest jedna z najwybitniejszych artystek polskiego teatru i filmu – MIECZYSŁAWA ĆWIKLIŃSKA (1880-1972). W teatrze grała od 1900 r., a w filmie od 1933 r. w niezliczonej ilości ról, najczęściej głównych.

ĆWIKŁA KRZYSZTOF, urodzony 7 VII 1966 r. w Nowej Sarzynie. Pierwsze treningi lekkoatletyczne odbywał w szkolnym klubie w Kuryłówce pod opieką nauczyciela S. Josse. Stamtąd ściągnął go do Mielca i trenował w Stali Stanisław Zioło. Zdobył też wykształcenie zawodowe w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu. Specjalizował się w biegach średnich. W 1985 r. zdobył w Rzeszowie tytuł mistrza Polski juniorów na dystansie 1 500 m (3:51,34) Został powołany do kadry narodowej juniorów, a następnie do kadry młodzieżowej i kilkakrotnie reprezentował Polskę na zawodach międzypaństwowych. Był współautorem awansu drużyny lekkoatletycznej Stali Mielec do ekstraklasy. W okresie 1986-1988 w ramach służby wojskowej startował w barwach Wawelu Kraków, po czym powrócił do Mielca. Już jako senior zdobył brązowe medale Halowych MP w biegu na 1 500 m w 1990 r. i 1991 r. oraz złoty medal i tytuł mistrza Polski w HMP w biegu na 1 500 m w 1992 r. (3:50,95). Reprezentował Polskę m.in. w sześciomeczu halowym w paryskiej hali „Barcy”. Karierę sportową skończył w 1993 r. Przez pewien czas przebywał za granicą, a po powrocie prowadzi własną działalność gospodarczą.

ĆWIOK STEFAN, urodzony 8 V 1931 r. w Jastrząbce Starej, powiat dębicki, syn Franciszka i Marii Jawień. Absolwent Gimnazjum w Tarnowie. Po maturze w 1951 r. rozpoczął pracę zawodową w mieleckim MZBM jako rachmistrz, ale jeszcze w tym samym roku został powołany do służby wojskowej. W latach 1954-1958 pracował jako zastępca Powiatowego Pełnomocnika Ministra Skupu w Mielcu, a w latach 1959-1973 w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Mielcu pełnił funkcje: kierownika Wydziału Skupu, kierownika Wydziału Organizacyjno-Prawnego i przewodniczącego Powiatowej Komisji Planowania Gospodarczego. W 1970 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i otrzymał tytuł magistra administracji. 9 XII 1973 r. został powołany na stanowisko naczelnika powiatu mieleckiego, a po likwidacji powiatów (w ramach reformy podziału administracyjnego Polski) 16 VI 1975 r. powierzono mu stanowisko naczelnika miasta Mielca. Obejmował je do 30 IX 1978 r. Sprawując te ważne funkcje, przyczynił się do dynamicznego rozwoju Mielca i powiatu mieleckiego. W okresie od 1 X 1978 r. do 31 XII 1981 r. pracował w Mieleckim Przedsiębiorstwie Budowlanym jako główny specjalista ds. zatrudnienia i płac, a 1 I 1982 r. przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP i szeregiem odznaczeń resortowych. Zmarł 3 III 1997 r. Pochowany na cmentarzu komunalnym w Mielcu.